יהלומים מזויפים - המדריך המלא

בעולם של היום, לכל דבר יש חיקוי, העלויות הזולות בשילוב עם הטכנולוגיה העדכנית שביכולתה לזייף כמעט כל חומר טבעי בגימור כמעט מושלם הן אופציה מפתה לחקיינים להניב רווח מקסימלי תוך הוצאה מינימלית בטח כשמדובר בחומר היקר בטבע, היהלום.


היהלום היא האבן היפה והיקרה בטבע, ולכן מצרך נדיר ונחשק בכל העולם. יופיה של האבן מתאפיין בשילוב הרמוני מושלם בין 4 תכונות מרכזיות: גודל (קראט), חיתוך, צבע וצלילות. היהלום לצד היותה האבן היפה בטבע היא גם האבן החזקה בטבע במשך עשרות שנים, ועל אף המדע והטכנולוגיה המתקדמים, עד היום לא הצליחו לזייף חומר באותה דרגת קשיות.


השוק כיום מוצף ביהלומים מזויפים ורובם אכן אינם ניתנים לזיהוי לעיניים בלתי מקצועיות, כך גם מוצרים רבים העוברים לנגד עינינו בכל יום. רבים חושבים שקיומם של זיופים כל כך מוצלחים מבטל את הצורך ביהלומים טבעיים אך כשרובנו לא בקיאים ברזי הזיוף, כך גם איננו מודעים לסודות היהלום.


תחליפים וזיופים דמוי יהלומים

זירקון - מינרל טבעי הקיים בצורת גבישים בסלע הגרניט. כאשר מדובר בזירקונים בתחום התכשיטים מדובר באבן העשויה זכוכית ומספר נוסף של מרכיבים


ישנם חומרים נוספים ממשפחת הזכוכיות המשמשות לזיוף יהלומים, אך הזירקון נחשב נפוץ ביותר בקרב הזייפנים בשל הקרבה שלו ליהלום במבט תמים


מואסנייט - זוהי האבן הדומה ביותר בתכונות שלה ליהלום טבעי אך בבחינה מפורטת ניתן להבחין בהבדלים בין שתי האבניםיהלום מזוייף

איך לזהות יהלומים מזויפים

רוב הגמולוגים ולבטח חברי בורסת היהלומים הם בעלי נסיון ומקצועיות של שנים, כמומחים בתחום יוכלו להבדיל בין יהלומים טבעיים ליהלומים מזויפים על ידי התבוננות פשוטה בזכוכית מגדלת.


דרך טובה נוספת היא על ידי בדיקה של משקל היהלום שכמו לכל חומר אחר בטבע, יש משקל סגולי משלו. יהלום במשקל של חצי קראט, יהיה בקוטר של 5 מ"מ. סביר להניח שאבן אחרת שאינה יהלום בעלת קוטר זהה תשקול משמעותית יותר


יהלום הוא החומר בעל הצפיפות הגדולה ביותר. עובדה זו הופכת אותו לחומר הקשה ביקום והחומר היחיד שאינו יכול להישרט פרט לחיכוך עם יהלום אחר. במידה והאבן אותה אתם בודקים נשרטת אז תדעו שיכול להיות שהיהלום מזוייף


הדרך היעילה ביותר להימנע מרכישת יהלום מזויף היא ע״י בדיקת תעודה גמולוגית המגובה בחתימה של אחד ממכוני הגמולוגיה המורשים, יש לזכור שישנם מכונים מובילים כגון: IGL, HRD ,GIA, מכונים אלו מומחים בבדיקות קפדניות ומבטיחים אמינות ברמה הגבוהה ביותר.


זרקוני זכוכית על אף היותם עשויים חומר איכותי, הם בעלי אור וצבע שונים מיהלום טבעי,ולכן מאבדים מהנצנוץ שלהם בתוך מספר חודשים, כמו כן חשוב לציין שהם שבירים.


רכישה של יהלומים מחברי הבורסה המוסמכים מבטיחה אמינות ומקצועיות ואינה מותירה מקום להונאה.


יהלומים המוצעים למכירה במחיר נמוך ואף מחשיד אמורים להדליק נורה אדומה.


יהלומים טבעיים - טיפ של מומחים

השקעה ביהלום טבעי להפתעת רבים איננה עסק של מיליונרים בלבד, ניתן לרכוש תכשיטי יהלום עם אבן טבעית בטווח מחירים רחב החל מ- 100$ , אך גם השקעה ביהלום יקר איננה טעות שכן היותו חומר כה מבוקש שומר הוא על ערכו הכספי ולעיתים אף עולה מעל הערך המקורי, השקעה בטוחה יותר מכל מניה בבורסה.


לסיכום

בעולם ישנם אינספור יהלומים מזויפים, הקושי במציאת המשאבים הטבעיים האוזלים, המחיר המופרז של חומר הגלם והרווח המפתה תובע מהחקיינים ואף מאנשי מקצוע רבים להשתמש ביהלומים מזויפים ששווים עשירית מהמחיר אם וכאשר היה מדובר ביהלום אמיתי, אך הטבע עדיין מקדים את הטכנולוגיה.


לצערם של הזייפנים מבחן הזמן עושה את שלו ותחליפי היהלום מאבדים מאיכותם ודועכים בכל יום שעובר, הנצנוץ הטבעי קיים לנצח בשילוב התכונות ביהלום האמיתי.


״עדיף יהלום פגום מאשר חלוק נחל מושלם״ (קונפוציוס)

לייעוץ עם יהלומן
כל הזכויות שמורות © Diamond Factory 2006-2024