טקס אירוסין דתי - שטר תנאים

שטר התנאים הוא חוזה שנערך בין החתן והכלה, או ליתר דיוק בין הנציגים שלהם. בחוזה מפורטות התחייבויות שונות כמו תאריך קיום החתונה, הענקת מתנות לזוג המתחתן וחלוקה של הוצאות האירוע. מי שלמעשה ממלא את הפרטים הרלוונטיים לחתן ולכלה הוא הרב שמחתן אותם.


התנאים הם מנהג יהודי עתיק והם נערכים בין בני הזוג עוד בתקופת האירוסין. הקיום של כל ההתחייבויות שנחתמו בשטר התנאים חל על הזוג המאורס כאשר במקרה של הפרת התנאים, תשלום הפיצוי מוטל על שני ערבים, האחד מצד הכלה והשני מצד החתן. על פי רוב, לא נהוג לציין במפורש את הסכומים שעליהם מתחייבים בני הזוג אלא מסכמים עליהם מראש ובשטר עצמו רק מציינים שההתחייבות היא כמדובר.


בעדות האשכנזיות, נהוג לערוך את שטר התנאים מיד עם רגע האירוסין בעוד שבעדות המזרחיות נהוג לעשות זאת רק לקראת החתונה עצמה. עדות אשכנז מקיימות את טקס האירוסין וטקס התנאים יחד ועדות המזרח מקיימות שני טקסים נפרדים, כאשר לכבוד התנאים נערכת סעודה ונאמרים דברי ומסביר בדיוק את התנאים המלאים שבח על בני הזוג. שטר תנאים של זרם חב"ד הוא מפורט


כיצד מתחילים את שטר התנאים

"המגיד מראשית אחרית הוא ייתן שם טוב הוא שארית לאלה דברי התנאים והברית, שנדברו והותנו בין הני תרי צדדי ה"ה (הלא הם) (שם אבי החתן) העומד מצד (שם בנו) החתן המופלג כמר (שם החתן) נ"י (נרו יאיר). ובין (שם אבי הכלה) העומד מצד (שם בתו) הכלה הבתולה המהוללה מרת (שם הכלה) שתחיה".


בהמשך, מופיעות התחייבויותיהם של בני הזוג לחיות יחד בשלום, באהבה, באחווה וברעות, ההורים מתחייבים אף הם לתמוך כספית בבני הזוג עד לסכום מסוים ובסוף השטר נקבע ונחתם התאריך האחרון לקיום החתונה. עם זאת, ישנם נוסחים שונים ומנהגים שונים בעדות ובזרמים היהודיים השונים.


כאשר נחתם שטר התנאים במסגרת מסיבת האירוסין, ישנם כאלה שבוחרים להעניק באותו האירוע את טבעת האירוסין.


בשנים האחרונות, ישנה מגמה ברורה של קניית טבעות אירוסין וינטג' או טבעות אירוסין מיוחדות אחרות וזאת מפני שעל פי חוקי היהדות אין תוקף וחיוב הלכתיים במתן הטבעת. לכן, אין כל מגבלה שחלה על עיצוב ומראה טבעת האירוסין, להבדיל מטבעת נישואין.


מכיוון שטבעות האירוסין ניתנות אך ורק בתור מתנה מהחתן המיועד לכלה המיועדת, אין חובה להעניק אותן בטקס רשמי או דתי כזה או אחר.


מאחר שאין כאן חיוב הלכתי, רבים בוחרים להעניק את הטבעת במעמד הצעת הנישואין עצמה ולא בטקס האירוסין, אך עדיין ישנם גם אלה שמעדיפים לתת את הטבעת בנוכחותם של בני משפחה וחברים קרובים במהלך טקס האירוסין. עניין זה נתון כולו לבחירתם האישית של בני הזוג.


לייעוץ עם יהלומן
כל הזכויות שמורות © Diamond Factory 2006-2024