*** יהלומים 100% טבעיים ***

תרמית היהלומים הגדולה במעבדת GIA

לאחרונה נחשפה פרשה די מדאיגה בעולם היהלומים העולמי. למעבדה הגמולוגית היוקרתית מכולן, ה- GIA נמסרו יהלומים רבים (הערכה ראשונית כ-500) אשר עברו תהליך כימי מסויים (אשר עדיין לא הוכח) הייצר מעין "כיסוי" זמני לחלק החיצוני של היהלום והעניק לו מראה שקוף יותר ובזכות כך היהלומים שנשלחו למעבדה דורגו על ידי GIA בדירוגים גבוהים עד כ-3 דרגות מהצבע האמיתי שם היהלום.


מה המשמעות של שידרוג צבע היהלומים

ערכם של יהלומים נקבע לפי 4 פרמטרים עיקריים ((The 4 C's והפרמטר של צבע היהלום הוא אחד מהם.


בגדול, ככל שיהלום הינו חסר צבע (שקוף) כך גם ערכו גבוה יותר מאשר יהלום אשר מבעו מעט צהבהב יותר. דירוג הצבעים מתבצע לפי ה-ABC אך מתחיל מהאות D המסמלת את היהלומים השקופים ביותר ועד האות Z המסמלת את היהלומים עם הגון הצהוב (והזולים) יותר.


כך למעשה יהלום שנשלח לדירוג במעבדת ה-GIA וצבעו האמיתי הינו Gדורג על ידי המעבדה כיהלום בצבע D. לאחר מספר שבועות היהלומים חזרו לצבעם המקורי כך שלמעשה הלקוח קיבל יהלום מדורג על ידי המעבדה ה"טובה" בעולם אשר דירגה את צבעו כצבע הגבוהה ביותר כשלמעשה כאשר בוחנים את היהלום רואים כי צבעו נמוך ב-3 דרגות.


המשמעויות של התרמית על ענף היהלומים העולמי

יהלומים כשלעצמם הינם מוצרים יקרים מאוד בשל סיבות רבות אותן אפרט במאמר אחר.


על מנת לסבר את האוזן, שידרוג של 3 צבעים ביהלום גדול 3-5 קראט יכול להוות הבדל במחיר של עשרות ואף מאות אלפי דולרים.


הבעיה הגדולה היא שמדובר במעבדה אשר מיתגה את עצמה כאורים והתמים של ענף דירוג היהלומים העולמי והתרמית גילתה כי גם במכונה המשומנת ששמה GIA יכולים להיות סדקים וזוהי הוכחה מוצקה נוספת שגמולוגיה אינה מדע מדוייק ויכולים להיות פערי דירוג בין מעבדה למעבדה. יוקרתית וותיקה או מעבדה חדשה ויוקרתית פחות כאחת.


אני מאמין שאמון הצרכנים ביהלומים הישראלים לא ייפגע מכיוון שמדובר בסופו של יום במספר מצומצם מאוד של רמאים ואין בזה על מנת להכתים ענף שלם של יהלומנים ישרים שעובדים קשה למחייתם ועדיין מהווים את אחד מענפי הייצור המובילים של מדינת ישראל ומעסיקים עשרות אלפי עובדים בתעשייה גם כיום למרות כל האתגרים והקשיים.

לייעוץ עם יהלומן
כל הזכויות שמורות © Diamond Factory 2006-2022