הבורסה ליהלומים - תקופה מאתגרת

תקופה מאתגרת עוברת על הבורסה ליהלומים


בשלוש השנים האחרונות הבורסה ליהלומים השתנתה מהקצה אל הקצה. ממתחם עסקים שוקק אשר הסחר ביהלומים בו הוא מהגבוהים בעולם הפך המתחם לשומם יותר והמון יהלומנים מתלוננים שהיקפי המסחר שלהם ירדו בעשרות אחוזים.

ישנן מספר סיבות למשבר בענף היהלומים אך חשוב לציין כי בסיס ענף היהלומים הישראלי הוא רחב ובבעלות חברות יהלומים שחלקן הן דור שלישי ורביעי בענף וניסיון העבר מלמד שהיהלומנים הישראלים יודעים לעשות את הטרנספורמציה הנכונה ולהתאים את עצמם להלך התקופה ולצאת ממשברים כלכליים שידם על העליונה כפי שעשו במשבר הגדול בשנות ה-80 והמשבר הגדול שהיה בשנות ה-2000

הסיבה העיקרית לצלילה המכירות יהלומים היא התליכים החברתיים - כלכליים אשר קרו בעולם כולו כמו גם בישראל. צרכני התכשיטים המסורתיים שרוכשים טבעות אירוסין ותכשיטי חתונה הפכו להיות יותר מלומדים ועושים בדיקות מעמיקות יותר לפני שהם מבצעים את הרכישה. דבר זה הוביל למלחמות מחירים בין חנויות התכשיטים השונות ולירידה באחוז הרווחיות של של חברות היהלומים בעולם.

הסיבה השנייה קשורה במעט לראשונה היא האינטרנט. כיום לכל חברת יהלומים (גדולה או קטנה) יש אתר אינטרנט. הרשת היא המקום הנכון לשיווק יהלומים ותכשיטים בשנים אלו. אנו רואים עלייה במכירות דרך האינטרנט משנה לשנה בקצב כמעט דו ספרתי וכל האנליסטים טוענים שקצב הצמיחה הזה יימשך עד לשנת 2025 בה קצב הגדילה יתחיל להתמתן מעט. המסקנה היא שיש עוד המון מקום לחברות יהלומים שרוצות לעבור ולהשקיע בפיתוח תשתיות שיווקיות ברשת.

בניגוד לדעה הרווחת, זה לא מספיק כיום להיות בעליו של אתר אינטרנט, שם המשחק היום הוא תנועה. מנהל אתר אינטרנט צריך לדעת להגדיר את המאפיינים של הקהל אשר יהיה מעוניין במוצרים שלכם ולמצוא את הדרכים הנכונות ביותר לגרום לו להגיע לאתר שלכם. לאחר מכן חשוב מאוד לנתח את הנתונים של הגולשים שלכם על מנת לדעת למקד עוד יותר מי מהתנועה שהבאתם לאתר הייתה הכי רלוונטוית אשר המירה (מכירות) באחוז הגבוה ביותר ביחס לעלות הפרסום (עבור הבאת התנועה לאתר).

מדובר בהשקעה של כמיליון דולר לאורך שנתיים (בממוצע) עד שההשקעה תתחיל להחזיר את עצמה והאתר יתחיל למכור סכומים משמעותיים. סכום זה מהווה לרוב את חסם הכניסה העיקרי לשוק האינטרנט בענף היהלומים אך בשוק של היום זוהי ההשקעה הטובה ביותר שניתן לעשות מכיוון שלאף אחד אין ספק שהשוק הולך בכיוון אחד וזה האינטרנט.

יהלומים סינתטטיים לטענת רבים היא סיבה נוספת לירידה בביקושי היהלומים אך אני לא בהכרח מסכים עם גישה זו מכיוון שבראייה שלי יהלום זהו דבר טבעי אשר נכרה ממעמקי האדמה וערכו גבוה עשרות מונים מאשר יהלום אשר יוצר במעבדה והוא מוצר חומרי נטו. לדעתי לקוחות עדיין מעריכים את העובדה שהם אמנם מוציאים כסף רב אך מקבלים בתמורה מוצר אשר גילו נע בין מיליארד לשלושה מיליארד שנים וערכו הוא גם ריגשי ולא רק חומרי.

חשוב גם לציין שכרגע מחירם של היהלומים הסינטטיים אינו נמוך בהרבה מהיהלומים הטבעיים, דבר שהופך אותו כרגע לעוד פחות כדאי עבור לקוחות הקצה אך מאמץ שיווקי משותף של היהלומנים בעולם יעזור לחיזוק מותגי היהלומים ולא יאפשרו ליהלומים הסינטטיים לנגוס בשוק היהלומים הטבעיים.

לייעוץ עם יהלומן
כל הזכויות שמורות © Diamond Factory 2006-2022