מגמות בעולם התכשיטים - סקירת שוק ודוגמאות לשינויים


תחזית דיימונד פקטורי לשנת 2022


בשנה שעברה שוק היהלומים בפרט ושוק התכשיטים חווה מספר טלטלות גדולות. הן ברמה הארצית והן ברמה הגלובלית.


להלן סקירה קצרה על השינויים והמגמות לשנת 2017 בעולם התכשיטים והיהלומים.


שינוי העדפה בצריכה של הדור הצעיר


בעבר, הדור הצעיר השקיע כספים רבים יותר ברכישת תכשיטים כמתנות חג.


זה נכון שהדור הצעיר של היום עדיין מציע אירוסין עם טבעת זהב משובצת יהלום אך במקביל, הלקוחות הצעירים בימינו (גילאי 25 - 35 ) מוציאים יותר כסף על גאדג'טים ומכשירים אלקטרוניים מאשר שבני גילם הוציאו בדור הקודם על תכשיטי יהלומים שאינן טבעת אירוסין להצעת נישואין.


לעומת זאת, חברות הסלולר, האלקטרוניקה והגאדג'טים משקיעות הון עתק במכשירים מעוצבים ואטרקטיביים ובשיווק המוצרים ברשתות החברתיות ובפרסום אגרסיבי בכל רשתות המדיה ברשת ובעיתונות הכתובה והטלוויזיה.


פרסום


תאגידי הענק של חברות התכשיטים בעולם מוציאים פחות על פרסום גנרי של תכשיטים והתוצאה של הנוסחה הזו היא פחות פרסום = פחות ביקוש לתכשיטים.


בשנת 2016 החליטה חברת הכרייה הגדולה בעולם (De Beers) להשקיע סכומים מוגדרים בכל שנה על מנת לתרום את חלקה לפרסום הגנרי (כללי) על מנת להעלות את הביקוש ליהלומים ולתכשיטים ברחבי העולם.


עיקר הקמפיין שלהם התרכז בהסברה על ההבדלים בין יהלומים סינטטיים ויהלומים טבעיים. הסלוגן של הקמפיין שלהם היה "Real Is Rare" ואת ההשפעות של הקמפיין עדיין לא רואים אך אם הם יתמידו וימשיכו את הפרסום באופן עקבי אשר יביא לתוצאות ברמת המכירות, חברות ותאגידי ענק נוספים ישקיעו כספים נוספים בפרסום ומיתוג כיוון שזו הדרך הישירה והעקיפה שלהם לייצר ביקוש גדול יותר למוצרי הליבה שלהן.


תכשיטים זולים


מגמה נוספת שמתפתחת בשוק הישראלי היא רכישה און-ליין של תכשיטי יהלומים זולים יותר אשר מחירם נע בין 300 ₪ ועד ל- 950 ₪ . בדרגות המחירים האלו תמצאו לרוב תכשיטי זהב המשובצים יהלומים קטנים או אבני חן.


להערכתי המסחר בתכשיטי זהב ויהלומים בטווחי המחירים האלו רק יגבר בישראל משנה לשנה כיוון שהעובדה שכל אחד ואחת יכולים לרכוש לעצמם תכשיט אמיתי מזהב המשובץ ביהלומים טבעיים הינה בשורה צרכנית לכל דבר.


עד היום לא היה ניתן למצוא הרבה אתרי אינטרנט המציעים תכשיטי זהב ויהלומים מתחת למחיר של 1,250 ₪ וגם באלו שכן הציעו היה מבחר דל של 5 - 6 פריטים בלבד. כיום ניתן למצוא אתרים מכובדים המציעים קולקציות גדולות של עגילי יהלום, צמידי יהלומים וטבעות יהלומים במחירים שפויים אך עם זאת באיכות גבוה אשר תעניק ערך אמיתי לתכשיט אשר יחזיק מעמד שנים רבות ללא תקלות והפתעות, זאת לעומת תכשיטי הכסף והזירקוניום המוצאים היום למכירה בקניונים ובנקודות מכירה נוספות אשר עולים לא מעט אך עם זאת לא מצדיקים את מחירם. לרוב כל תכשיטי הכסף ישחירו כעבור זמן קצר מאוד והזירקוניום המשובצים בהן יתחילו ליפול ולהתנתק מהתכשיט.


האינטרנט שינה את החוקים


דבר נוסף ששינה את החוקים וטרף את הקלפים מחדש הוא האינטרנט. כבר מספר שנים שניתן לראות עלייה בכמות העסקאות אשר מבוצעות ברשת (תחום התכשיטים) אך בכריסטמס האחרון (המסמל את חג הקניות הגדול ביותר בעולם המערבי) היה ניתן להבחין בעלייה חדה בכמות העסקאות ומנגד, בירידה חדה בכמות העסקאות אשר בוצעו בחברות אשר להן חנויות פיזיות.


דעתי האישית היא שהמסחר האלקטרוני ימשיך לצמוח בשנים האחרונות אך רק חברות שיוכלו להציע גם חוויה פיזית באמת ירוויחו ויוכלו לגדול.


הסיבה לכך היא שלקוחות עדיין רוצים לראות ולהרגיש את המוצר באופן מוחשי ולאחר מכן לבצע את הרכישה ברשת כיוון שהמחיר יהיה נמוך יותר. קניית יהלומים באינטרנט היא מורכבת מאוד כי מעבר ל-4 הפרמטרים המוכרים (צבע, משקל, ניקיון, חיתוך) ישנם עשרות פרמטרים נוספים אשר משפיעים באופן ישיר על ערכו של היהלום. לרוב, הלקוחות אינם יוכלו לבצע השוואה מדויקת בין שני יהלומים מבלי לראות אותם. ישנם פרמטרים כגון מקור הגלם לדוגמא. יהלומים אשר נכרו מאדמות רוסיה יעלו יותר מיהלום בעל פרמטרים זהים אשר נכרה במדינה אפריקאית.


זו לא גזענות, הגאולוגיה ברוסיה משפיעה על התהוות היהלומים וגורמת להם להראות יותר קריסטלים ובוהקים מאשר אחיהם האפריקאים. את הנתון זה למשל לא תראו כתוב בשום אתר אינטרנט ולא תוכלו לבצע השוואה הגונה.


כשלקוח ממוצע יכנס לחנות פיזית, הוא יראה באופן מיידי את ההבדל בעיניו כי היהלום הרוסי יהיה מבריק ונוצץ בהרבה ובסופו של דבר, זה מה שכולם רוצים. יהלום נוצץ ככל האפשר תמורת כספם.


לייעוץ עם יהלומן
כל הזכויות שמורות © Diamond Factory 2006-2022