סיכום ענף היהלומים - חודש ספטמבר


גם החודש היה חודש סוער בענף היהלומים העולמי וכרגע אין סימנים שהמצב הולך להשתנות ולהתייצב בקרובחדלות פרעון בבורסת היהלומים הישראלית


מספר חברות יהלומים גדולות אשר ממוקמות בתוך הבורסה ליהלומים פשטו רגל לאחרונה והותירו אחריהם חובות עתק של מעל ל- 30 מיליון דולר. עיקר החוב ליהלומנים ישראלים.


לאחר פשיטות הרגל הללו, כמה חברות אשר הפסידו הון עתק בעקבות כך הכריזו גם הן על חדלות פרעון ולצערנו הסאגה הזו עדיין לא הסתיימה ורק עכשיו כאשר נגמרו החגים והבורסה חוזרת לעבודה רציפה, נוכל להבין להיכן נושבות הרוחות בשוק היהלומים הישראלי והעולמי.רפפורט מתגרה ביהלומנים


מרטין רפפורט, ישראלי הגר בארה"ב ובירושלים לסירוגין הוא ללא ספק האיש החזק ביותר בענף היהלומים העולמי. רפפורט חולש על אימפרייה השולטת במחירון היהלומים הנושא את שמו. מחירון רפפורט הוא המחירון המקובל היחיד בעולם ומשתמשים בו יהלומנים מכל רחבי תבל.


לאחרונה בעקבות הורדת מחירים שביצע רפפורט במחירון, החלו יהלומנים רבים בעולם לדרוש שקיפות אודות מערך קבלת ההחלטות של חברת רפפורט.


יהלומנים רבים שואלים כיצד ייתכן שהמחירון יורד למרות שהשוק די שקט לאחרונה ועוד טוענים כי בתקופה כזו חשוב לשמור על יציבות המחירים ולא לטלטל אותם, דבר שעלול לגרום להפסדים גדולים לחברות היצרניות ולחברות המחזיקות מלאים גדולים.


גזירה נוספת שרפפורט הכריז עליה החודש היא העלאת דמי המינוי באתר שלו לכל היהלומנים המוכרים את הסחורה שלהם דרך הפלטפורמה שלו. דבר זה רק הוסיף שמן למדורה למרות שזה לא נראה כאילו הדבר מעניין את מר רפפורט באופן מיוחד.אנגלו אמריקן - דה בירס


לפני מספר שנים רכשה חברת אנגלו אמריקן את אחוזי השליטה במפיקת היהלומים הגדולה בעולם "דה בירס". אנגלו אמריקן החזיקה כבר עשרות שנים במניות החברה והייתה מודעת היטב לביצועים הטובים שלה.


עסקת המכירה הזו סימנה את סופו של עידן, עד להעברת הבעלות הייתה דה בירס בבעלות ובניהול מלא של משפחת אופנהיימר. משפחת אופנהיימר ניהלה את החברה בצורה ממושמעת והייתה קשובה מאוד לציבור לקוחותיה שהם היהלומנים. כשהשוק היה שקט, דה בירס הורידו מחירים או לחילופין צימצמו את מלאי הגלם ובכך תרמו ליציבות הענף במשך עשרות שנים.


כיום המצב שונה, חברת אנגלו אמריקן היא חברה בורסאית אשר תפקידה לייצר רווח לבעלי המניות שלה. לאחר מעבר על דוחות החברה ניתן להבחין כי כמעט בכל עסקי הליבה של אנגלו אמריקן יש ירידה במכירות וברווח ולמעשה החברה היחידה שנמצאת בעלייה ברווח ובמכירות היא חברת דה בירס.


המשמעות היא הרסנית גם לענת וגם לחברת אנגלו אמריקן אשר "יורקת לבאר ממנה היא שותה" ואינה דואגת שחברות היהלומים הרוכשות ממנה את יהלומי הגלם ירוויחו מספיק אלא דואגת אך ורק לבעלי המניות שלה.


פעולה זו תוביל לאחת משתי אופציות. הראשונה היא קריסה איטית של חברות יהלומים אשר מחירי היהלומים המלוטשים לא יספיקו להדביק את הקצב המסחרר של עליית יהלומי הגלם. האופצייה השנייה היא שחברות היהלומים הגדולות ידחו את הסחורה ולא ירכשו אותה ויותירו בכל את דה בירס עם מלאים גדולים אשר ערכם יירד עם הזמן.לייעוץ עם יהלומן
כל הזכויות שמורות © Diamond Factory 2006-2022