סקירת ענף התכשיטים והיהלומים - חודש פברואר

בכל חודש אנו אוספים נתונים רבים אודות שווקי התכשיטים והיהלומים בעולם. אנו עוקבים אחרי דיווחים של חברות יהלומים הנסחרות בבורסה, מגמות המחירים של יהלומים מלוטשים ויהלומי גלם, נתוני מכירות תכשיטים של החברות המובילות בארץ ובעולם.


יהלומי גלם - בשוק יהלומי הגלם כבר 5 שנים שיש טלטלות רבות. מחירי הגלם מאמירים מחודש לחודש ללא התאמה למחירי היהלומים המלוטשים. חשוב לציין כי מרגע שחברת יהלומים רוכשת יהלומי גלם ועד הרגע שהיהלומים מלוטשים, מתועדים ומשובצים בתכשיט ומוכנים למכירה חולפים בממוצע 3 חודשים.


בפועל יצרני יהלומים רוכשים את הגלם ועד שהם מכינים אותם למכירה הם מגלים כי מחירי התכשיטים והיהלומים המלוטשים ירדו ואינם יכולים למכור את היהלומים ברווח מכיוון שהוא מצטמצם באופן משמעותי מחודש לחודש ואינו מכסה על ההוצאות הקבועות של החברות.


ניתן לומר כי רוב יצרניות היהלומים בעולם אינו ריווחיות יתר על המידה בשנים האחרונות ובמקרים רבים הם מעדיפים למכור את הגלם כגלם ולא ללטש אותו מכיוון שכפי שציינו, ניתן לקבל מחיר גבוה יותר על יהלום גלם.


יהלומים מלוטשים - שוק היהלומים המלוטשים חווה תקופה לא פשוטה וחלק מהסיבות אינן קשורות באופן ישיר לביקושים או למחירי הגלם. שחצי השנה האחרונה קרו מקרים רבים שהעיבו על המצב בשוק המלוטש.


לאחרונה התגלו זיופי יהלומים במעבדה הגמולוגית היוקרתית ביותר ה - GIA האמריקאית. בהודעת עיתונות שהמעבדה שלחה הם ציינו (באופן לקוני) כי הם גילו שמאות יהלומים שנשלחו אליהם לדירוג התגלו כיהלומים טבעיים אשר עברו טיפול כימי להשבחת צבעם. חשוב לציין כי טענה זו לא הוכחה עד כה. הסיטואציה בה המעבדה הגדולה והותיקה בעולם משחררת הודעה כזו גרמה לטלטלה בשווקים ולחוסר וודאות של צרכנים וסוחרים כאחד.


אשראי ונזילות - ענף היהלומים בנוי על אשראי מהבנקים וזקוק להם על מנת להתקיים. מכיוון שמדובר בסכומים גבוהים מאוד והמחזוריות עלולה לקחת חודשים מרגע רכישת היהלום ועד מכירתו, הנזילות של העוסקים בתחום חשובה במיוחד.


בבורסת היהלומים ההודית הבנקים הגדולים "סגרו את הברז" וגרמו לירידה משמעותית בייצור ולפיטורי עובדים רבים בתעשייה. שוב, גם במקרה הזה חוסר הוודאות בשוק תנודתי כמו שוק היהלומים הינו בעל השפעה שלילית מאוד על הענף כולו. נוסיף ונספר כי לפני שנה בנק לאומי סגר את סניפו היחיד בבורסת היהלומים והחליט כי הוא אינו נותן יותר אשראי לעוסקים בתחום היהלומים בישראל.


ירידה במכירות תכשיטים - חברות התכשיטים הגדולות בעולם מדווחות כבר חצי שנה על ירידה במכירות. מדובר על רשתות תכשיטים מהונג-קונג וארצות הברית בעיקר.


אנליסטים מעריכים כי הדור הצעיר מעדיף להוציא יותר כסף על גאדג'טים מאשר על תכשיטים. אם בעבר גבר היה רוכש טבעת יהלום או צמיד טניס כמתנת יום הולדת לחברה שלו, כיום המחקרים מראים כי הוא יעדיף לרכוש לה אייפד או אייפון.


שוק האירוסין בישראל - בגדול, שוק טבעות האירוסין בישראל פורח ומשגשג משנה לשנה מכיוון שהישראלים כמו חבריהם בעולם ברובם רוכשים טבעת אירוסין משובצת יהלום להצעת האירוסין.


אחרי חג הפסח נרשמה ירידה תלולה של עשרות אחוזים במכירות תכשיטי החתונה בישראל ללא הסבר ממשי לגבי הסיבה. יש שיגידו שמדובר במיתון או אולי סתם על תקופה שקטה.


בהשוואות שעשינו עם שנים קודמות גילינו כי לא רק שכמות תכשיטי האירוסין נפגעו אלא גם ההוצאה הממוצעת פר לקוח ירדה בכמעט 20%. כנראה שהיום הלקוחות מחפשים יותר מבצעים ומונעים יותר בחשיבה של צרכנות נכונה ופחות רוכשים באופן ריגשי.


באופן מסורתי בחודשי יולי - אוגוסט מכירות תכשיטי האירוסין עולות באחוז ניכר כי הרבה אנשים יוצאים לחופשות ומתכננים את הצעות הנישואין בחופשה עצמה. במידה ובקיץ הקרוב שוב תפרוץ מלחמה בחזית הדרומית או הצפונית, זה יהווה מכה אנושה לתכשיטנים בארץ. מכה שהמון חברות לא יתאוששו ממנה.

לייעוץ עם יהלומן
כל הזכויות שמורות © Diamond Factory 2006-2022