יהלומים והייטק משלבים ידיים? כך מתפתחת לה תעשיית מסחר אינטרנטי ענפה בישראל


ענף התכשיטים בישראל הינו אחד מהענפים המתפתחים ביותר בשנים האחרונות.


ישנן מספר סיבות להתפתחות הענף אך נפרט ונסביר על שתי הסיבות העיקריות שהן:


א - התפתחות עולם המסחר האינטרנטי

ב - שינויים בשוק היהלומים בבורסת היהלומים ברמת-גן


התפתחות עולם המסחר האינטרנטי


כבר מעל לעשור שהמסחר ברשת (Ecommerce) צובר תאוצה. אם בתחילת המסחר הסכומים אותם אנשים הוציאו ברשת היו דולרים בודדים, כיום מתבצעות עסקאות של מיליוני דולרים ברשת מדי שעה.


את המגמה המתפתחת הזו זיהו אנשי תוכנה ישראלים אשר חברו למפעלי תכשיטים ויהלומנים והציעו לשווק את מוצריהם ברשת בתמורה לשותפות בפעילות העיסקית.


כיום אתר היהלומים השני בגודלו בעולם James Allan נמצא בבעלות כמעט מלאה של אנשי תוכנה ישראלים ולאחרונה אף התפרסם כי הם גייסו מעל לעשרים מיליון דולר להמשך פיתוח החברה.


במשך שנים ארוכות עולם היהלומים היה סגור לחלוטין לאנשים שאינם נמנו על המילייה היהלומני.


כאשר ראשוני היהלומנים זיהו את הפוטנציאל המסחרי הטמון במכירות דרך הרשת וחברו לקבוצות של אנשי תוכנה על מנת להוציא לפועל את המהלכים העיסקיים שלהם, הם למעשה פתחו את עולם היהלומים הסודי אשר היה רחוק מהישגם של רוב האנשים, לפתוח וגלוי לכולם מכיוון שבאתרי התכשיטים שהקימו היה ניתן לקרוא מאמרים אודות הענף ולהתרשם מהמלאי האדיר של היהלומים ולבחור את היהלום המתאים לך ביותר מתוך אלפים.


כיום היקף מסחר תכשיטי היהלומים המתבצע ברשת מדי שנה בארצות-הברית עומד על למעלה ממיליארד דולרים בשנה. האתר הגדול ביותר כיום הוא BlueNile אשר לבדו מוכר בשנה כחצי מיליארד דולר וכל זאת ללא אפילו חנות פיזית אחת.


ישנם שני יתרונות גדולים במכירת תכשיטים ברשת. הראשונה היא שעלויות התפעול הינן נמוכות בעשרות אחוזים מכיוון שניתן לעבוד עם מצבת כוח אדם נמוכה יותר מאשר רשת חנויות פיזית. השנייה היא הגישה הקלה והמהירה למיליוני אנשים.


הדוחות הכספיים של חברות התכשיטים הגדולות מצביעים על עלייה גדולה מאוד בלקוחות מהמזרח ובעיקר בשוק הסיני אשר המסחר האינטרנטי בו מרקיע שחקים משנה לשנה.


שינויים בשוק היהלומים בישראל


לסעיף זה יש קשר ישיר לסעיף הראשון. בעשור האחרון עוברת על בורסת היהלומים הישראלית אשר הייתה גאוותנו תקופה לא קלה בכלל.


זה החל במשבר העולמי הגדול שפקד אותנו בשנת 2008 וכידוע, בעיתות משברים כלכליים אנשים נוטים לשמור את כספם ומצמצמים לחלוטין את רכישת מוצרי המותרות גם אם הם יכולים להרשות לעצמם וזאת בכדי לא למשוך יותר מדי תשומת לב.


במשבר האחרון חברות יהלומים רבות פשטו רגל והותירו אחריהם חובות כבדים לספקים ישראלים אחרים. כיום ישנם חברות רבות שעדיים מלקקות את פצעי 2008 ולמעשה לא באמת התאוששו.


אם נוסיף לכך את התפתחות המסחר באינטרנט נגלה כי תפקידן של חברות היהלומים הישראליות הופך ללא רלוונטי משנה לשנה מכיוון שכבר אין צורך להיות בעל סטוק גדול של יהלומים ודרך אתרי האינטרנט תוכל להציע למכירה אלפי יהלומים ללקוחותיך ולקנות אותם רק לאחר שכבר מכרת אותם ללקוח שלך, למעשה ללא כל סיכון כספי.


מכיוון שעולם היהלומים הישראלי הוא שמרני מאוד, לקח זמן עד שההבנה חילחלה לראשם של כל העוסקים בתחום ובשנים האחרונות אנו נחשפים לכמות אדירה של יהלומנים ההופכים לתכשיטנים.


הסיבה לכך היא שעל מנת שיוכלו למכור את מלאי היהלומים שלהם תוך מיצוי מקסימלי של הרווח הם צריכים לתת ליהלום ערך מוסף כדוגמת תכשיט.


אחת מחברות תכשיטי היהלומים הותיקות בישראל היא דיימונד פקטורי אשר מתמחה בייצור טבעות אירוסין. גם פקטורי החלו כסוחרי יהלומים ומהר מאוד זיהו את הפוטנציאל בייצור עצמי של ליין תכשיטי יהלומים יוקרתי ושיווקו ישירות ללקוח הסופי וללא מתווכים באמצע, כך גם הלקוחות יכולים לקנות את התכשיטים במחירים זולים והמפעלים עדיין יכולים להרוויח ולהתפרנס כראוי.

לייעוץ עם יהלומן
כל הזכויות שמורות © Diamond Factory 2006-2022