להיות לוטש יהלומים זו אומנות

לוטש יהלומים זהו מקצוע שכמעט ונכחד מתעשיית היהלומים הישראלית. עד לשנות ה-80 הסוערות ישראל הייתה מרכז ליטוש היהלומים הגדול בעולם. כל יהלום שני בעולם עבר במלטשה ישראלית זו או אחרת ושמה של הבורסה הישראלית הלך לפנייה כשם נרדף ליהלומים איכותיים.


עד שנות ה-80 העיר נתניה אירחה כמעט את כל מלטשות היהלומים בארץ ובשיא הענף הועסקו אלפי לוטשים ישראלים.


לאחר המשבר הכלכלי הגדול שפקד את הכלכלה העולמית ואת תעשיית היהלומים בפרט, חלק מהחברות הגדולות העבירו את ייצור היהלומים שלהן למדינות המזרח ובעיקר לסין ולהודו עקב העלויות הזולות. לצורך השוואה לוטש יהלומים ישראלי הרוויח כ - $3,500 לחודש. לעומת עמיתו מהמזרח אשר השתכר כ - $300 בלבד.


עם השנים תעשיית היהלומים ההודית שיכללה את עצמה וכיום היא ניצבת בחזית כמעצמת ליטוש ומיון יהלומים אשר 70% מהיהלומים בעולם עוברים דרכה ועם השנים הבורסה ליהלומים בהודו התפתחה ודחקה את הבורסה הישראלית לשולי התעשייה.


כיום מנסים נציגי היהלומנים מטעם הבורסה להחזיר עטרה ליושנה ולהקים מפעל יהלומים מהמשוכללים בעולם עם הציוד הטכנולוגי המתקדם שיש.


ישנן חברות טכנולוגיה כמו שרין ואוגי אשר פיתחו מערכות לליטוש יהלומים המחליפות את הפועלים וחוסכות בשכר העבודה היקר אשר היווה את המכשול הגדול ביותר במלחמה על ליטוש היהלומים בעולם. מכונה כזו יכולה להגיע להספק של 7 פועלים כאשר יש צורך רק בפועל אחד המפעיל את המכונה.


הבורסה ליהלומים חוותה תקופות קשות מאוד בעבר ומשברים פיננסיים גדולים אך תמיד הצליחה לצאת כשידה על העליונה ולהתאים את עצמה למצב השוק החדש.


כיום משרד יהלומים אשר אינו עוסק בכל שרשרת האספקה לא ישרוד זמן רב בביזנס. שרשרת האספקה כוללת ליטוש יהלומים, מיון ושליחת היהלומים למעבדות הגמולוגיות, שיווקן לסוחרים ברחבי העולם וללקוחות פרטיים דרך רשת האינטרנט והחשוב ביותר הוא על ידי ליין תכשיטי יהלומים.


הענף נמצא כרגע בשיא המשבר ונשמח לעדכן בהמשך 2015 על שינוי מגמה אך נאלץ להמתין ולראות לאיזה כיוון הדברים יתפתחו

לייעוץ עם יהלומן
כל הזכויות שמורות © Diamond Factory 2006-2022