11 יהלומים היסטוריים מפורסמים

מאז שהאדם גילה במעמקי כדור הארץ את מה שנקרא "אבני חן", למד כיצד ללטש ולחתוך אותן, אנשים תמיד חיפשו אחר יהלומים. היסטוריונים לא יודעים לומר היכן נמצא היהלום הראשון, אך רובם מאמינים כי שזה היה באזור הודו, לה יש היסטוריה ארוכה ומרשימה בכל הקשור לאבנים יקרות ותכשיטים. במרוצת ההיסטוריה בלטו יהלומים מוכרים יותר או מוכרים פחות, להלן פירוט של חלקם.

יהלום ארכידוס יוסף

אחד מיהלומי Golconda (מכרה יהלומים הודי עתיק), ייחודי מבחינת צבעו ובהירותו. בעל ערך של 74.65 קראט, ומדורג D בקריטריון flawless . נמכר במכירה פומבית 6.4 מיליון דולר.

יהלום Allnat

יהלום מפואר שצבעו צהוב. נמכר בסכום של 3 מיליון דולר. שקל תחילה 102.07 קראט ונחתך ל-101.29 קראט מה שהגדיל את ערכו.

יהלום "של מאה שנה" - Centenary Diamond

זהו היהלום השלישי בגודלו שהוצא מהמכרה DeBeers בדרום אפריקה. שוקל 273.85 קראט, נחתך ממשקל של 599 קראט, מדורג D בקריטריון flawless . מעולם לא פורסם מחיר עבורו, אך הוא בוטח בסכום של מעלה מ-100 מיליון דולר.

יהלום קולינאן

זהו היהלום הגדול ביותר שנמצא אי פעם. במקור הוא שקל 3,160 קראט (!) וניתן כמתנה למלך אדוארד ה-7 בבריטניה. בסופו של דבר, הוא נחתך ל-11 אבנים גדולות, הגדולה מבניהם מכונה Cullinan I או Star of Africa.

יהלום דריאנור

אחד מתכשיטי הכתר מאיראן. הוא מפורסם לא רק בשל גודלו המרשים של 182 קראט, אך גם בשל צבעו הוורוד חיוור אשר הינו נדיר בצורה ייחודית ביהלומים.

Deepdene Diamondליהלום זה יש היסטוריה של נדידה בארה"ב ובאירופה. שמועה שהתאמתה הייתה כי הוא הוקרן בקרינה על מנת להקנות לו צבע צהוב מה שהעלה את ערכו. מיקומו כיום אינו ידוע. בפעם האחרונה שהוצע למכירה פומבית שקל 104.52 קראט.

יהלום יובל הזהב - The Golden Jubilee Diamond

כשמו כן הוא וצבעו צהוב-חום. שוקל 545.67 קראט. היווה כאמצעי לבחון שיטות חיתוך חדשות אך חשוב מכך, הוא אף בורך על ידי האפיפיור המנוח ג'ון פול ה-2, האימאם העליון של תאילנד והפטריארך הבודהיסטי העליון. מצוי כרגע כחלק מתכשיטי הכתר בארמון המלוכה התאילנדי.

יהלום המהאראג' הזהוב - Golden Maharaja Diamond

עברו אינו ידוע, אך רוב המומחים מאמינים כי הוא הגיע ממכרה בדרום אפריקה. ידוע בצבעו החום הכהה המפואר ושוקל 65.57 קראט. הופיע לראשונה ב-1937 ביריד העולמי בפריז. ב-1990 נמכר 1.3 מיליון דולר.

יהלום החרצית הגדולה - Great Chrysanthemum Diamond

צבעו חום, צורתו כשל אגס, שוקל 104.15 קראט. מקורו בדרום אפריקה, נחתך בניו יורק ונקרא על שם הפרח החוםchrysanthemum הדומה לו. בעליו העדכני אינו ידוע ומאמינים כי מדובר באוסף פרטי.

יהלום המוגול הגדול - Great Moghul Diamond

זהו היהלום האגדי ביותר של העולם העתיק. תואר לראשונה על תייר בהודו ב-1665. נאמר כי שקל 240 קראט, מה שהיה גודל שלא שמעו עליו בעולם העתיק. היהלום נעלם ולא נראה מזה אלפי שנים. חוקרים מייחסים את קיומו לקיומם של יהלומים אחרים (טוענים שזה למעשה אותו היהלום).

יהלום לב הנצח - Heart of Eternity

זהו אחד מהיהלומים הכחולים המפורסמים ביותר. הגיע ממכרה ה- premier בדרום אפריקה. יהלומים כחולים מייצגים 0.1% מתפוקת המכרה הכוללת, וכן מעשרת מכירות היהלומים היקרות ביותר, 6 מתוכם היו כחולים. זוהי אבן האחות של האבן Millennium Star אשר שתיהן נחתכו מאותה אבן. בשנת 2000 במסגרת חגיגות המילניום, שתיהן היו היעד של שוד שלא צלח. שוקל 27.64 קראט ומניחים כי נמצא כעת בבעלותו של אספן פרטי.

לסיכום ולאור הרשימה לעיל

ניתן להניח בבטחה שמרבית הנשים יסכימו עם מרילין מונרו בשירתה כי "Diamonds are a girl's best friend". למעשה, השימוש של האדם ביהלום הוא שמקנה חשיבות ומשמעות היסטורית לאותו יהלום. בני האדם, בענידתם תכשיטים משובצים ביהלומים מרשימים שמעוררים תחושות של פאר ועושר, מציגים את אותם יהלומים לסביבתם וחשיפה זו היא שמביאה להתפעלות מהיהלומים ורצון להשיגם.

הרגישו בנח לקרוא עוד מידע מסקרן בנושא יהלומים ממגוון המאמרים האיכותיים של דיימונד פקטורי בנושא יהלומים

לייעוץ עם יהלומן
כל הזכויות שמורות © Diamond Factory 2006-2024