שיבוץ תכשיטים

כאשר מדברים על תכשיטים יש כמה היבטים להתייחסות בבחינה של הפריט. המתכת שמהווה את בסיסו של התכשיט, אופן העיצוב של המתכת, האבן שמשובצת בה ואופן השיבוץ. כמו כן יש כמובן התייחסות לטוהר החומר, משקלו, דרגת הברק של המתכת ואבן החן, במיוחד אם מדובר על יהלומים ובמקרים של עיצובים מיוחדים, יש משקל לא קטן גם לעיצוב והמעצב של התכשיט.


לשיבוץ יש כמה תפקידים חשובים, ולכן כדאי להכיר את סוגי השיבוצים השונים ואת מאפייניהם. אופן השיבוץ לא רק ישפיע על מידת העמידות שלו ושל אבן החן על התכשיט מפני נפילה או פגיעה, הוא גם ישפיע על מראה על תכשיט ובסופו של דבר גם על הערך שלו.


ישנם מספר אופנים של שיבוץ יהלומים


שיבוץ בית אבן

שיבוץ בית אבן מיועד לאבנים שאינן מושלמות. מתוך סך כל היהלומים שמצויים בשוק יש לא מעט אבנים שאינן מושלמות. אבנים כאלה עלולות להיות חשופות יותר ואופן השיבוץ שלהם מאותגר. שיבוץ בית אבן לא מאפשר רק אחיזה טובה של האבן, אלא מייצר אשליה אופטית שמסיתה את תשומת הלב מחוסר השלמות של האבן. דפנות המבנה שמחזיק את האבן מייצרות תא שמעניק פרופורציות חדשות לאבן.


שיבוץ בלתי נראה

השיבוץ הבלתי נראה הוא שיבוץ מיוחד במינו. יצירתו מצריכה מומחיות ייחודית והיא אינה פשוטה כלל. השיבוץ הבלתי נראה מעניק אשליה שהאבן פשוט עומדת בפני עצמה, כאשר בפועל, היא מונחת על חוטי זהב פנימיים שסלולים בתוכה באמצעות מסילות זעירות. מדובר על אחד מהשיבוצים היותר יוקרתיים, שמעניקים מידה רבה של יוקרה לתכשיט.


שיבוץ בשר

שיבוץ בשר הוא שיבוץ שמיועד ליהלומים קטנים. כשמדובר על יהלומים קטנים במיוחד, החשש בשיבוץ הוא שהם פשוט ייעלמו בתוכו. שיבוץ הבשר הוא השיבוץ היחידי אשר מאפשר לאבנים להיות גלויות גם כאשר הן קטנות במיוחד.


בית כתר

או בשמו בז'רגון המקצועי השאטון הוא מהשיבוצים הנפוצים ביותר, במסגרתו האבן מונחת בתוך כתר שיניים שאוחז באבן ומעניק לה את האחיזה הנדרשת. בית כתר מיועד לכל סוגי האבנים והוא מתאים במיוחד לאבנים פגיעות. בית כתר הוא שיבוץ נפוץ ורחב, ומאחר והוא ביסודו מתאים למגוון כה עשיר של אבנים, יש המון סגנונות שונים של בתי כתר.


בחירת עיצוב התכשיטים

בין אם מדובר על בחירה של תכשיט ועל אחת כמה וכמה כשרוצים לעצב תכשיט בהתאמה אישית, השיבוץ משחק תפקיד משמעותי בתוצר הסופי, בנראות, בעמידות ובערך שלו.


לבחירה של השיבוץ יש חשיבות גבוהה, ולכן לא מספיק רק להכיר את סוגי השיבוצים השונים לפני שבוחרים את התכשיט.


כדאי בהחלט להכיר את ההיבטים השונים המתייחסים לסוג המתכת, סוגי האבן והיבטים נוספים, במיוחד כאשר מזמינים תכשיט בהתאמה.


שימו לב שיש אלמנטים שונים להתייחסות, כך למשל, אם מדובר על פלטינה, מידת הביטחון בחומר היא גבוהה מאד, כך שלרוב, לא משנה איזה שיבוץ יהיה בתכשיט, הסבירות שהאבן תיפול ממנו תהיה נמוכה עד אפסית.


זהב לעומת זאת הרבה פחות חזק מהפלטינה, ועל כן הסבירות שממנו תיפול האבן גבוהה הרבה יותר, מה שאומר שמידת החשיבות בבחירה נכונה של השיבוץ היא גבוהה יותר.


יש לשים לב גם לאבן עצמה. אבנים קטנות כאמור מצריכות התייחסות מיוחדת, כך גם אבנים שבירות ואבנים שאינן מושלמות. כמו כן, יש כמובן להתייחס לגודל האבן, בהתאם למשקל התכשיט ולאספקטים נוספים.

לייעוץ עם יהלומן
כל הזכויות שמורות © Diamond Factory 2006-2024