קראט ביהלומים – מה המשמעותעולם היהלומים הוא עולם נפלא ואפוף מיסתורין אשר רב הנסתר בו על הגלוי. הכשרה של עובד בתחום היהלומים אורכת כחמש שנים בהן העובד עובר הכשרה מקיפה במגוון תחומים כגון: ליטוש, ניקוד, תמחור, גמולוגיה, סקירות על שווקי היהלומים, מיון יהלומים ועוד ...אחד הנושאים החשובים בהכשרת עובד בענף היהלומים נוגע לשיטות התמחור הנגזרות מאיכות היהלום ובפרט ממשקל היהלום אשר נמדד ביחידת משקל הנקראת קראט.


קראט אחד שווה במשקלו ל - 1/5 גרם ונמדד גם בשיטת הנקודות. 100 נקודות = 1 קראט.
ערכם של היהלומים נקבע על פי מספר פרמטרים עיקריים כשהחשוב מבין כולם הוא ה- קראט או בפשטות: משקל / גודל היהלום ככל שהיהלום הינו גדול יותר (יותר קראט) , כך גם מחירו יהיה גבוה יותר בהשוואה ליהלום באיכות זהה אך במשקל קטן ממנו.קבוצות משקל ליהלומים


משקל היהלומים מתחלק לקבוצות משקל כשלכל קבוצה יש מחיר משלה, לדוגמא קבוצת "חצי קראט" מתחילה ביהלומים שמשקלם 0.50 נקודות ועד יהלומים שמשקלם 0.69 נקודות. כל היהלומים שמשקלם מתאים לקבוצה הזו ייקראו חצי קראט למרות שחלקן ישקלו יותר מחצי קראט.


הקבוצה הבאה היא קבוצת ה- 3/4. קבוצה זו מכילה את כל היהלומים אשר שוקלים בין 0.70 נקודות ועד 0.89 נקודות.


אם נשווה לדוגמא יהלום באיכות זהה של צבע וניקיון בין יהלום במשקל 0.51 נקודות (השייך לקבוצת החצי קראט) אשר יעלה כ- $2,400 לבין יהלום במשקל 0.71 נקודות (השייך לקבוצת ה -3/4) מחירו יקפוץ כבר ל- $3,800. כפי שניתן לראות, העלייה במחיר אינה פרופורציונלית ליחס העלייה במשקל מפני שיהלומים מקבוצת ה- 3/4 הינם נדירים יותר וכך גם ערכם.


אם נשוה את אותו היהלום שהשווינו מקבוצת ה- 3/4 ליהלום באיכות זהה אך מקבוצת ה- 90 נקודות (שזו הקבוצה שמעל ה- 3/4) אז אותו היהלום ששקל 0.71 נקודות יעלה $3,800 לעומת יהולם באיכות זהה במשקל 0.91 נקודות אשר יעלה $5,200.


יהלום גדול יותר עולה יותר


ניתן לומר כי ככל שהיהלום הינו גדול יותר, כך גם הוא נדיר יותר וערכו גבוה יותר. כלל זה הוא קבוע ואין יהלומים יוצאים מן הכלל.

היהלומים הנפוצים ביותר אשר הלקוחות הישראלים בוחרים לשבץ כאשר הם רוכשים טבעות אירוסין נעים

בגדלים שבין 1/2 קראט ל- 3/4 קראט מפני שיהלומים אלו הינם בעלי נוכחות רבה ומחירם אטרקטיביי בהרבה מאשר קבוצות המשקל הבאות.מחיר ממוצע של טבעות יהלומים במשקל 1/2 קראט בישראל נע בין 8,000 ש"ח בקנייה ישירה מהבורסה ליהלומים ועד 15,000 ש"ח בחנויות הרגילות. כפי שניתן להבחין, רכישה ישירה מהיצרנים בבורסה חוסכת עשרות אחוזים אשר מגולמים להבדלים של מאות ואפילו אלפי שקלים בין מחירי היצרנים למחירי החנויות הרגילות.כיום קהל הלקוחות הישראלי מודע יותר להבדלי המחירים הללו ולהבדלי האיכויות ומציף את חנויות התכשיטים במתחם הבורסה ליהלומים ברמת-גן בחיפוש אחר התכשיט המושלם אשר יהיה המושלם עבורו ומחיר הכי טוב שיוכל לרכוש במיטב כספו. בנוסף להבדלי המחירים, רכישה ישירה מהיצרן מעניקה ללקוח את הביטחון המלא כי כל שינוי שיצטרך לבצע בתכשיט כגון שינוי מידה או אפילו החלפת התכשיט תתבצע ללא כל קושי מפני שכל היצרנים מעניקים אחריות מלאה לכל החיים על כל קולקציית התכשיטים.דבר חשוב שצריך לדרוש מהמקום הוא תעודת הערכה לביטוח אשר כוללת הערכה בשקלים (כדי שתוכלו לבטח את התכשיט) ובנוסף, בתעודה צריכים להיות רשומים הנתונים הגמולוגים של איכות היהלומים המשובצים התכשיט.הצוות היומן והמקצועי שלנו ישמח לעמוד לשירותכם בכל עת על מנת לסייע בבחירת התכשיט האיכותי ביותר אשר יתאים לטעמכם ולתקציבכם האישי.


פגישות הייעוץ מתבצעות ללא התחייבות וללא תשלום בכל ימות השבוע כולל בימי שישי.


שמחים ללוות אתכם ברגעים המרגשים, דיימונד פקטורי. הבורסה ליהלומים, אבא הלל 7 רמת-גןלייעוץ עם יהלומן
כל הזכויות שמורות © Diamond Factory 2006-2024