ניקיון ודירוג יהלומים

טבלת ניקיון יהלומים לפי דירוג

טבלת דירוג ניקיון יהלומים לפי דרגות הכוונה היא לחלקיקים של היהלום אשר לא הפכו להיות גבישים קריסטלים. כידוע, יהלום הוא פחמן אשר נמצא במעמקי האדמה ובתהליך של מיליארדי שנים (לא ידוע פרק הזמן המדויק) כאשר קילומטרים של אדמה מפעילים משקל ולחץ רב על הפחמן ובמקביל מוקרן עליו החום של ליבת כדור הארץ, דבר ההופך אותו לחומר (הקשה בעולם) הנוצץ והמדהים שאנו כל כך אוהבים. כידוע, המחיר של טבעת אירוסין נקבע בעיקר לפי האיכות נקיון של היהלום המרכזי המשובץ בטבעת ולכן פרמטר זה הינו חשוב במיוחד בשל ההשפעה הגדולה על נראות הטבעת ומחיר הטבעת


95% מהיהלומים אינם נקיים לחלוטין. כלומר, ל- 95% מהיהלומים יש חלקיקים קטנים בתוכם אשר לא התגבשו לקריסטל המושלם.


גודלם של חלקיקים אלו, השתקפותם ומיקומם קובעים את דרגת הניקיון של היהלום. ככל שישנם ביהלום חלקיקים גדולים יותר, כך גם מחירו של היהלום יהיה נמוך יותר לעומת יהלום אשר בו כמעט ואין חלקיקים.


כאשר משבצים תכשיטי יהלומים נהוג להשתמש ביהלומים באיכות מסחרית. הכוונה ליהלומים שיש בהם פגמים מסוימים אך שאינם נראים לעין. אלו יהלומים באיכות SI2 ברוב המקרים ומחירם הרבה יותר אטרקטיבי ללקוחות ולכן הם מבוקשים מאוד בעיקר בשיבוץ טניס יהלומים מכיוון שמדובר בלקוחות צעירים לרוב אשר תקציבם נמוך יותר והם מעוניינים לקבל יהלום גדול ככל האפשר ביחס לתקציבם האישי.


גדלים של יהלומיםדירוג הניקיון מחולק ל - 5 קבוצות איכות עיקריות


הקבוצה הראשונה מסומלת בצירופי האותיות FL - flawless IF - internally flawless והיא מדרגת את היהלומים הנקיים ביותר הקיימים בעולם.

המשמעות היא שליהלומים אלו אין פגמים פנימיים וחיצוניים ואפילו שנבחן אותם במיקרוסקופ המגדיל פי 40 לא יהיה ניתן להבחין בחלקיק ולו הקטן ביותר.

מחירם של יהלומים אלו מגיע לעשרות ומאות אלפי דולרים.הקבוצה השנייה מסומלת בצירופי האותיות VS1 very slight inclusions - VVS1 very very slight inclusions והיא מתייחסת ליהלומים בדרגת ניקיון גבוהה מאוד אשר בה החלקיקים הינם קטנים מאוד ובקושי ניתנים להבחנה גם דרך משקפת המגדילה פי 10.


הקבוצה השלישית מסומלת בצירופי האותיות SI1 slight inclusions 1 והיא מתייחסת לדרגת הניקיון המבוקשת ביותר. דרגה זו היא המועדפת על פני רוב הלקוחות מפני שכמות וגודל החלקיקים אשר ביהלום הינם לא גדולים ואינם נראים לעין בלתי מקצועית ועקב כך מחירם הוא אטרקטיבי מאוד למרות שאין הבדל ויזואלי בינם לבין היהלומים בשתי הקבוצות העליונות כאשר היהלום משובץ בתכשיט, אך מחירם יהיה זול בעשרות אחוזים.


הקבוצה הרביעית מסומלת בצירופי האותיות SI2 slight inclusions 2 - SI3 slight inclusions 3 והיא מתייחסת ליהלומים בדרגת ניקיון

בינונית - נמוכה. דרגה זו הינה נפוצה מאוד בשוק האמריקאי בשל מחירה הנמוך יחסית. למרות שדרגה זו נחשבת נמוכה עדיין פגמי היהלום לא יהיו נראים לעין בקלות, דבר ההופך את היהלומים בדרגה הזו לאטרקטיביים בשל מחירם הנמוך והוויזואלית המנצנצת שלהם.


הקבוצה החמישית מסומלת בצירופי האותיות I1 Included 1 - I3 Included 3 והיא מתייחסת ליהלומים בדרגות הניקיון הנמכות ביותר ובעלות הערך הנמוך ביותר. יהלומים אלו יהיו בעלי כמות גדולה מאוד של פגמים אשר נראים בקלות רבה גם לעין בלתי מקצועית.


לקריאה על צבע היהלומים לחצו כאןלייעוץ עם יהלומן
כל הזכויות שמורות © Diamond Factory 2006-2024