יהלומים בצבעים מיוחדים


טבעות יהלומים צבעוניים


בטבע מתגלים יהלומים בכל צבעי הקשת ועוד. בעוד רוב האנשים חושבים שיהלומים הם שקופים ונטולי צבע כלל, האמת היא שניתן למצוא בטבע יהלומים במגון גדול מאוד של צבעים שונים. חלק מהצבעים הינם נדירים מאוד וחלקם יותר נפוצים בטבע.


צבע יהלומים נקבע לפי סקאלת דירוג המתבססת על ה - ABC כאשר הצבע הגבוה ביותר הוא D והאות הזו מסמלת יהלום צלול בגוון שקוף לחלוטין. בקצה הסקאלה ישנם יהלומים בצבע Z שהם יהלומים עם גוון צהוב עמוק ומחירם נמוך משמעותית מיהלומים שקופים מהם.


טבעות יהלומים צבעוניים תמיד היו נחשקות ומבוקשות בשל הנדירות שלהן

אחרי סקאלת ה ABC מתחילה סקאלת הצבעים המיוחדים הנקראים בשפה המקצועית Fancy Color Diamonds.
דירוג עוצמת הצבעים המיוחדים


פנסי לייט - יהלום עם גוון עדין במיוחד של צבע מיוחד (יכול להיות כל צבע שאינו שקוף/לבן)

פנסי קולור - יהלום עם מאפייני צבע ברורים אך לא מחולקים שווה בכל חלקי היהלום

פנסי אינטנס - יהלום עם גוון עז של צבע המחולק בצורה שווה בכל חלקי היהלום

פנסי ויוויד - יהלום בעל עוצמת צבע הגבוהה ביותר – אלו היהלומים הנדירים ביותר


יהלומים צבעונייםיהלומים צבעוניים נדירים ויקרים במיוחד


הצבעים היקרים והנדירים ביותר הם יהלומים כחולים, ורודים, אדומים וירוקים. מה שמשפיע על הצבע של היהלום הוא הגאולוגיה של האדמה בה היהלום נמצא. למשל יש מכרה יהלומים במערב אוסטרליה בשם "ארגייל" אשר אחראי לאספקת 90% מהיהלומים הורודים בעולם. מכרה זה שייך לריו טינטו, חברת הכרייה הגדולה בעולם. טבעת יהלום ורוד תמיד הייתה מושא ההערצה של מפורסמי העולם


ביהלומים בצבע כחול נמצאו ריכוזים גדולים של חנקן,בור ומימן והפרופסורים סוברים שאלו המרכיבים הכימיים אשר התמזגו לתוך היהלום בתהליך התהוותו והעניקו לו את הגוון הכחול. יהלום כחול מפורסם מאוד הוא יהלום התקוה(hope diamond) אשר החליף המון ידיים במהלך השנים. היהלום אשר נחשב היהלום הכחול הגדול בעולם שוקל מעל 45 קראט ונכרה במאה ה-17 בהודו ולוטש במדינה. מאז היהלום עבר לצרפת, אנגליה עד שהגיע לביתו האחרון בארה"ב בו הוא מוצג לראווה במוזיאון. היהלום מוערך בסכום אגדי של 250 מיליון דולר.


יהלום אדום מוכר הוא יהלום "המוסייאף" זהו יהלום במשקל 5 קראט וצורתו היא של מגן. היהלום התגלה בשנות ה-90 במכרה יהלומים בברזיל וטרם ליטושו שקל 14 קראט. לאחר שסיימו ללטש את היהלום הוא הוצא למכירה בלונדון והזוכה המאושר היה שלמה מוסייאף (יהלומן ישראלי) שזכה גם לתת ליהלום את שמו.


היהלומים הצבעוניים הנפוצים ביותר הם יהלומים צהובים. כיום בקולקציות מעצבים בכל העולם תמצאו יהלומים צהובים משובצים בטבעות ותליונים. לרוב משבצים יהלומים לבנים המקיפים את היהלום הצבעוני על מנת להעניק לו גוון חזק יותר בגלל הניגוד בצבעים.


יהלומים צבעוניים נפוצים וזולים מיהלומים רגילים (שקופים)


ישנים יהלומים צבעוניים אשר מחירם זול מיהלומים שקופים כמו יהלומים שחורים, אפורים ולבנים.
היהלומים השחורים הפכו להיות נפוצים מאוד בשנים האחרונות תודות לכוכבות הוליווד רבות אשר עונדות תכשיטים המשובצים יהלומים שחורים.


ישנן סיבות רבות נוספות התורמות לפופולריות של היהלומים השחורים כגון מחירם הנמוך משמעותית מיהלומים שקופים. בגלל זה ניתן למצוא אותם בקולקציות תכשיטי אופנה ולא רק בקולקציות של תכשיטי יהלומים יוקרתיים. יתרון נוסף הוא שהגוון השחור הוא יותר נייטרלי ומתאים ליותר פרטי לבוש ועקב כך משמש בפריט אופנה לכל דבר.


יהלומים צבעוניים כהשקעה כלכלית


גם המשקיעים גילו את הפוטנציאל העיסקי הטמון ביהלומים צבעוניים מכיוון שכמו כל דבר נדיר בעולם, המלאי מוגבל ותמיד יהיה ביקוש. כיום רוב היהלומים הצבעוניים הנדירים אינם מוחזקים בידי יהלומנים או תכשיטנים אלא בידי אנשי עסקים אמידים אשר רכשו אותם לצרכי השקעה. אם נבחן את תנודות המחירים של היהלומים הצבעוניים ב5 שנים האחרונות, נבחין בגרף אשר עולה ועולה משנה לשנה. אחת הסיבות לכך היא כמובן רמת הנדירות של יהלומים צבעוניים אך הסיבה העיקרית היא שבניגוד לאחיהם "היהלומים השקופים" הנסחרים בצמוד למחירון יהלומים, ליהלומים צבעוניים אין מחירון ומחירם נקבע אך ורק בהתאם לרוח השוק ולביקושים בעולם. במשבר הכלכלי שפקד את שווקי העולם בשנת 2008 היה ניתן לרכוש יהלומים צבעוניים נדירים במחצית משוויים כיום מכיוון שאנשי עסקים נקלעו למצוקות מזומנים. ישנם מספר יהלומנים שרכשו את היהלומים הנדירים בלב המשבר הכלכלי ואיפסנו אותם בכספת עד שהמשבר תם ורק אז הציעו אותם למכירה במחיר כפול ואף משולש מהמחיר אותו קנו את היהלומים.


צורות ליטוש של יהלומים צבעוניים


יהלומים צבעוניים כמו כל יהלום רגיל ניתן ללטש לכל צורה שרוצים אך ישנם מספר שיקולים מסחריים שחשוב לקחת בחשבון מכיוון שערכו של יהלום צבעוני נקבע בעיקר לפי הגוון של היהלום ופחות לפי חיתוך או ניקיון היהלום.


עקב כך לרוב ילטשו יהלומים צבעוניים בצורות מרובעות כגון פרינסס, רדיאנט וקושיין ובכלל בצורות "הפנטזי" מכיוון שצורות אלו מאפשרות לרכז ולמקסם את הצבע אשר כפי שציינו הוא הגורם המשפיע ביותר על ערכו של היהלום.


מיומנות ליטוש יהלומים צבעוניים היא ייחודית ואין הרבה אנשים בעולם המתמחים בה ויודעים כיצד לפזר את הצבע בצורה שווה בכל חלקי היהלום אשר תקרים את גוון הצבע העז ביותר כאשר מסתכלים על היהלום מלמעלה. זווית פאות החיתוך ועומקן הן גורם מכריע בתוצאה הסופית. בארץ יש מפעל המתמחה בליטוש יהלומי פנסי קולור והוא ממוקם בבורסה ליהלומים.


איפה ניתן למצוא יהלומים צבעוניים בעולם


כפי שנכתב בראשית המאמר, מכרה ארגייל באוסטרליה הוא המפיק העיקרי של יהלומים ורודים אך באוסטרליה מכרות יהלומים נוספים המפיקים יהלומים בשלל צבעים. ברוסיה (בעיקר סיביר) ישנם מכרות יהלומים המפיקים כמויות גדולות של יהלומים צהובים ויהלומים אדומים.


אפריקה היא אחת המקורות בעולם ליהלומים כחולים. ישנם מכרות רבים באפריקה המפיקים כמויות אדירות של יהלומים שקופים אך גם יהלומים צבעוניים. במכרה קולינאן אשר בדרום אפריקה ניתן למצוא יהלומים צבעוניים רבים המופקים מדי שנה.


בקנדה יש מכרה יהלומים נחשב אשר מפיק כמות גדולה אך לא עיקבית של יהלומים צבעוניים. בעיקר יהלומים בצבע אדום.


סלבס עם טבעות אירוסין משובצות יהלומים צבעוניים


היידי קלום – לדוגמנית הגרמנייה יש טבעת אירוסין משובצת יהלום בצבע צהוב עז (פנסי ויויד) במשקל 10 קראט המוערך במעל ל- 150,000$בלייק לייבלי – בלייק קיבלה את אחת הטבעות היקרות ביותר אשר משובצת יהלום ורוד ענק במשקל 12 קראט המוערך בסכום אסטרונומי של 3 מיליון דולרג'ניפר לופז – ג'ניפר קיבלה מארוסה השחקן בן אפלק טבעת אירוסין משובצת יהלום ורוד במשקל 6.11 קראט אשר מעריכים כי נקנתה בסכום של 1.2 מיליון דולראליזבט טיילור – אליזבט היא הסלב עם הכי הרבה יהלומים נדירים באוסף האישי שלה המוערך המעל ל-100 מילון דולר. היהלום המפורסם ביותר שלה הוא ה"קוה אי נור" שהוא יהלום כתום השוקל מעל 100 קראט.


לסיכום, יהלומים צבעוניים הינם מיוחדים ונדירים במיוחד אשר ערכם רק עולה עם השנים.צבעם של היהלומים הם הגורם המשפיע ביותר על ערכם בניגוד ליהלומים שקופים אשר ערכם נקבע על ידי 3 פרמטרים נוספים פרט לצבעם.


כיום רוב היהלומים הנדירים מאופסנים עמוק עמוק בתוך הכספות של עשירי העולם ואינם מוצעים למכירה. פעם בכמה שנים ניתן למצוא אחד מהיהלומים הנדירים במכירה פומבית ולרוב המחירים יהיו עשרות מיליוני דולרים.


לייעוץ עם יהלומן
כל הזכויות שמורות © Diamond Factory 2006-2024