אבקת יהלומים - האם יש דבר כזה

מרבית היהלומים הגולמיים כפי שהם מגיעים מהטבע הם בעלי מראה רחוק למדי מהמראה המושלם אשר משתקף כאשר מסתכלים על תכשיטים

בחנות תכשיטים השרשרת או העגילים המעוטרים באבני יהלומים מושלמים, נוצצים ומדויקים.

התהליך שצריכה האבן לעבור מהמצב הגולמי שלה בכדי להגיע לתצורה הסופית כאבן חן הוא תהליך די ארוך, שבמהלכו גודלה של האבן הגולמית קטן באופן משמעותי. תהליכי חיתוך, שיוף וליטוש רבים נדרשים בכדי להביא את התוצר הגולמי לצורתו הסופית, ולא מעט אבן מוקרבת לשם כך.

תפקיד אבקת היהלומים בתעשיית הליטוש

יהלום הוא החומר החזק ביותר בעולם, מה שמגדיר מאד, בין היתר גם, את אופן העבודה איתו. שיוף וליטוש הן פעולות הכרחיות לעיבוד של האבן, אלא שמאחר ומדובר על החומר החזק בעולם (מדורג בדרגת קושי 10) , כל הפתרונות הסטנדרטיים של שיוף וליטוש פשוט לא יעשו את העבודה עם היהלום. הדרך היחידה לחתוך יהלום תהיה באמצעות יהלום אחר, ולמטרות ליטוש היהלום משתמשים באבקת יהלומים.

אבקת יהלומים, כשמה כן היא אבקה המורכבת מחלקיקי יהלומים קטנים אשר מהווים מופקת בין היתר נשורת מחיתוך היהלום. תהליך השיוף של יהלום הוא מאד מעניין. בעוד שמפאת חוזקו, לא ניתן לשייף אותו עם שום חומר אחר, בעת חיכוך עם יהלום אחר, נוצרת פעולת גומלין שמחסירה משני היהלומים.

זה גם החיסרון של אבקת יהלומים טבעית. בתהליך השיוף של היהלום עם אבקת היהלומים, נשחקת גם האבקה, שמיוצרת מיהלומים, מה שאומר שתפקודה של האבקה היא קצרת טווח למדי.

רוצים לקרוא עוד על ליטושי יהלומים, הכנסו למאמר הבא


אבקת יהלום טבעית - השיטה הישנה

בעבר, היחידה שעשו בה שימוש לטובת ליטוש ושיוף יהלומים הייתה אבקת יהלומים טבעית. אבקה זו מורכבת משבבי יהלומים טבעיים זהירים, ועל כן נקראת טבעית. אבקת היהלומים הטבעית נוצרת מכתישה של יהלומים תעשייתיים, ואיסוף שארים מחיתוך יהלומים. יהלומים תעשייתיים הם יהלומים שלא עומדים בסטנדרטים של יהלומים שמיועדים לעיטור תכשיטים. יהלומים אלה מיועדים לתעשייה, ובין היתר להפקת אבקת יהלומים טבעית.

האבקה הטבעית מורכבת מגרגירים בעלי גדלים שונים, מה שיוצר הבדלים בתהליך הליטוש באמצעותם. אבקת יהלומים טבעית מאפשרת עצמת ליטוש גבוהה, אבל תוחלת החיים שלה קצרה, משום שהגרגירים נשחקים מהר.

במשך מאות בשנים נעשתה פעולת הליטוש של יהלומים באמצעות אבקת יהלומים, שעלותה אינה נמוכה כלל, אחרי הכול היא מורכבת שבבי יהלומים זעירים, ואמנם נחותים, אבל הם בכל זאת יהלומים. עד לתחילת- אמצע המאה הקודמת, אז החלו לנחול הצלחה בייצור יהלומים סינטטיים ואיתם הגיע שינוי גם בליטוש היהלומים הטבעיים.

אבקת יהלומים סינטטית - השיטה החדשה

הניסיון לייצר יהלומים סינטטיים מלווה את האנושות מזה זמן רב, ובערך בשנות השלושים של המאה הקודמת אף נראתה הצלחה ברמת התוצר. אמנם זו לא הייתה הצלחה מסחררת, אבל היא כן נתנה את תרומתה לעולם היהלומים באופן כללי. במסגרת תהליך הפקת היהלומים הסינטטיים, הופקה גם אבקת יהלומים, סינטטית.

אבקת היהלומים הסינטטית מורכבת מגרגירים בעלי גודל אחיד, היא זולה להפקה הרבה יותר מזו הטבעית ותוחלת החיים שלה ארוכה יותר באופן משמעותי. כך תפסה האבקה המלאכותית את מקומה של אבקת היהלומים הטבעית בתעשייה וכעת מהווה שחקן כמעט בלעדי בעולם ליטוש היהלומים. נכון להיום כמעט כל תהליכי הליטוש נעשים תוך שימוש באבקת יהלומים סינטטית, ולא באבקת יהלומים טבעית.

אבקת היהלומים הסינטטית נמצאה אפקטיבית יותר. הגודל האחיד של הגרגירים המאפשר רמת ליטוש אחידה יותר, הוא זה המאפשר לעשות שימוש מרובה יותר של האבקה, משום שגם שחיקת הגרגירים, מפאת צורתם האחידה, היא איטית הרבה יותר. כמובן שהמחיר הזול של האבקה הופך אותה לבחירה טבעית ומיידית.

לייעוץ עם יהלומן
כל הזכויות שמורות © Diamond Factory 2006-2024