אבן חן רובי - המידע הטכני המלא

קטלוג תכשיטי אבני חןאבן הרובי (או אבן האודם לפי התנ"ך) היא אבן חן טבעית בעלת גוון אשר נע מצבע ורוד ועד לצבע אדום עז. ככל שהצבע אדום חזק יותר כך גם ערך האבן גבוה יותר.

דירוג דרגות ניקיון של אבני הרובי ואבני חן מתבצע בדיוק כמו בדירוג היהלומים ואף מתבצע באותן מעבדות גמולוגיות כגון GIA.

אבן הרובי היא האבן העתיקה ביותר אשר מוזכרת במקרא וניתן למצוא כתבים על אבן הרובי מלפני 3,000 שנים.


הרובי היא אבן חן ממשפחת הקורונדום ודרגת הקשיות (9 בסולם מוס) של האבן מדורגת במקום השני מיד לאחר דרגת הקשיות של היהלום.

צמיד טניס רובי במגוון צבעים של אדום וורודכיום נדיר מאוד למצוא אבני רובי בגוונים עזים ובאיכויות גבוהות וכאשר כבר כן מוצאים אבן כזו, היא מוצעת למכירה בבית למכירות פומביות ולרוב מחיר הרובי יהיה קרוב למחיר יהלום באותו הגודל.


כיום ניתן עדיין למצוא אבני רובי בטבע בעיקר במדינות המזרח כמו הודו, אפגניסטן, תאילנד

וסרי לנקה. במדינת עולם שלישי כמו בורמה עדיין כורים אבני רובי בשיטות אשר היו נהוגות לפני אלפי שנים.


סגולות רוחניות ורפואיות של אבן הרובי

יש מאמינים שאבן הרובי היא סגולה לפוריות ונשים רבות אשר מתקשות להרות רוכשות אבן רובי או תכשיט המשובץ אבן רובי ונושאות אותו איתן תוך ציפייה שהאבן תעזור להם להרות. חשוב לציין שאין לכך כל הוכחה מדעית מעולם המחקר והרפואה.לאבן הרובי ישנם גם סגולות מאגיות אשר היו להם קהל מאמינים גדול שחשב כי האבן מעניקה אומץ לב. לפי האמונה הצבע האדום = דם ואש והיה נהוג להעניק חתיכות קטנות מאבני רובי ללוחמים אשר יצאו לקרב או ששיבצו אבני רובי במדים ובכלי הנשק של האצולה של ימי המקרא.


כימינו עדיין נהוג לטפל (אלטרנטיבי) במטופלים אשר סובלים מחוסר ביטחון עצמי, בעיות עיכול או בעיות חברתיות בשל האמונה כי לאבן סגולות מרפא המשפרת את האנרגיות של האדם ואת הביטחון העצמי.


חיקויים ושיפורים של אבני רובי

מעבר לאבני הרובי הטבעיות שכורים במדינות המזרח, ניתן למצוא סוגים נוספים של אבני רובי.


ישנם את אבני הרובי הסינטטיות אשר מיוצרות במעבדה ולרוב דרגת הניקיון שלהן תהיה גבוהה מאוד (דבר שהוא נדיר באבן רובי טבעית)

רוב אבני הרובי הטבעיות בעולם (95%) עברו תהליך כלשהו של השבחה. התהליך הנפוץ ביותר הוא חימום האבנים בתנור פחם לטמפרטורה שעולה על 2,000 מעלות צלזיוס וכעבור חצי שעה יהיה ניתן לראות שינוי בגוון של האבן ובחלוקה השווה של הצבע בכל חלקי האבן. תהליך זה הינו בלתי הפיך ולא ניתן לשנות את הגוון לאחר החימום.

טכניקה נוספת לחימום האבנים ושיפור הגוון היא על ידי תנורים חשמליים אשר מוסיפים תרכובת כימית שעוטפת את האבן ולאחר חימום של כמה שעות, הגוון של הרובי ישתפר ויהפוך גם הוא לאחיד יותר ובעל צבע עמוק עז.

אבני חן רובי בתפזורתאבני רובי מפורסמות

בשנת 2015 נמכרה אבן הרובי היקרה בעולם. האבן שקלה כ-26 קראט ומקורה בבורמה שביבשת אסיה. המחיר שהאבן נמכרה היה הגבוה ביותר ששולם עבור אבן חן ועמוד על מעל ל-30 מיליון דולר.


ויקטוריה בקהאם היא אחת הנשים המוכרות בעולם אשר עונדת טבעת המשובצת אבן רובי במשקל של 11 קראט המשובצת יהלומים לבנים מסביבה.


המלכה אליזבט השנייה היא השגרירה המפורסמת ביותר של תכשיטי הרובי. בבעלותה בית המלוכה הבריטי ישנם עגילים זהב המשובצים אבני רובי במשקל כולל של מעל 100 קראט וכמו כן, גם באחד השרביטים שלה משובצות אבני רובי נדירות ויקרות ערך.


איך קונים אבן רובי ומה המחירים


כמו יהלומים גם אבני חן נמכרות ונמדדות ביחס למחירן בקראט. אבני הרובי הזולות יעלה החל ממחיר של מאות דולרים לקראט וימריאו עד למחירים של עשרות אלפי דולרים לקראט עבור אבן בודדת.


הגורמים המשפיעים ביותר על ערך הרובי הם עומק הגוון ומקור האבן. אבני רובי סינטטיות או שיוצרו במעבדה יהיו שוות פחות מאשר אבני רובי טבעיות שנכרו מן האדמה.


חשוב לבחור את צורת האבן ואת החיתוך שלה מכיוון שגם לזה יהיה פקטור אשר ישפיע על רמת הברק והנצנוץ וחוזק הגוון האדום.


טיפ חשוב הוא כאשר בוחרים אבן רובי, מומלץ להחזיק את האבן כנגד האור בכדי לראות האם יש חלקיקים באבן שלא ניתן לראות בתאורה רגילה. לכמות החלקיקים ולגודלם תהיה השפעה ישירה על מחיר הרובי.


לסיכום,

אבני הרובי איתנו כבר אלפי שנים וישנם לא מעט אמונות מיסטיות לגבי כוחן של האבנים לרפא ולשפר את המצב האנרגטי אך כפי שציינו, זה לא הוכח מדעית ועד שזה יוכח נותר לכולנו לענוד את האבנים בתכשיטים האהובים עלינו וליהנות מהגוון המיוחד.לייעוץ עם יהלומן
כל הזכויות שמורות © Diamond Factory 2006-2024