אבן האמרלד - ברקת (אזמרגד) - מידע טכני ועובדות -


אבן האמרלד היא היוקרתית משלל אבני החן. האמרלד מאופיינת בגוון ירוק הנע בגוונים שלירוק כהה ועד ירוק בהיר וטורקיז והיא נחשבת כאבן המסמלת את חודש מאי.


ערכה של האמרלד הוא הגבוה ביותר מכל אבני החן וישנם אבנים שמחירן גבוה ממחירם של יהלומים באותו הגודל בשל הנדירות הגדולה של אבני אמרלד בגוונים מיוחדים ובאיכויות גבוהות.


כיום ישנם מכרות פעילים בהם ניתן למצוא אבני אמרלד בעיקר במדינות אפריקה, רוסיה ובמדינות דרום אמריקה כאשר אבן האמרלד הקולומביאנית היא מהיקרות והנדירות שעדיין כורים בימים אלו.


אבני האמרלד הוזכרו עוד בתנ"ך בספר שמות פרק ל"ט כאחת האבנים בחושן של הכהן הגדול בפסוק הבא:

"וַיְמַלְאוּ-בוֹ--אַרְבָּעָה, טוּרֵי אָבֶן: טוּר, אֹדֶם פִּטְדָה וּבָרֶקֶת--הַטּוּר, הָאֶחָד"


אבני האמרלד בעולםאבני האמרלד משובצות לרוב בתכשיטים המשלבים שיבוץ של יהלומים לבנים המקיפים את התכשיט בשל הצורך להדגיש את הגוון הירוק של האמרלד.


ברוסיה ניתן למצוא מבחר גדול של תכשיטים המשובצים אבני אמרלד המסמלות סמל סטטוס של המעמד הגבוה ובשל העובדה שישנה כרייה של אבני אמרלד מקומיות אז מחירן נמוך מעט מאשר בשווקים האחרים בעולם.
כמו כן, גם בסין ובארצות המזרח תמצאו מבחר גדול של תכשיטים מכל הסגנונות המשלבים אבני אמרלד ירוקות כיוון שבאסיה ישנה אמונה שלאבן האמרלד יש סגולות רפואיות מעבר לסמל הסטטוס החברתי.


המרכז הגדול בעולם כיום לליטוש ועיבוד אבני אמרלד נמצא בג'ייפור שבהודו, ההערכות הן שבכל שבוע מעבדים שם מעל ל-10,000 קראט של אבני אמרלד גולמיות אשר נשלחות משם למפעלי התכשיטים ברחבי העולם על מנת לשבצן בתכשיטים.אבני אמרלד מפורסמות ומחיריםבשנת 2017 תכשיטים אנגלי רכש במרכז את אבן האמרלד היקרה בעולם במחיר של כמעט 6 מיליון דולר. האבן שוקלת כ- 18 קראט והתכנון הוא לעצב טבעת מיוחדת לאבן אשר תדגיש יותר את הגוון המיוחד.


אליזבט' טיילור היא הכוכבת אשר מחזיקה באוסף האמרלדים האישי הגדול בעולם. ההערכה היא שיש ברשותה תכשיטים המשובצים אבני אמרלד בערך של 100 מיליון דולר !

באוסף התכשיטים שלה ניתן למצוא ענק העשוי זהב לבן ומשלב יהלומים במשקל עשרות קראט וכ-60 אבני אמרלד בצורות חיתוך שונות לכל אורך השרשרת.


באחד מטקסי האוסקר שנערכו לאחרונה, הופיעה השחקנית אנג'לינה ג'ולי עם תליון המשובץ אבן אמרלד ענקית בעלת גוון מיוחד ונדיר. את התליון היא קיבלה בהשאלה לטקס ובמשך כל הזמן ליווה אותה מאבטח אישי שהוצמד ופיקח שהאבן לא תפגע ולא תיגנב.נתונים נוספים אודות אבן האמרלדאבן האמרלד היא אבן חן טבעית העשויה מהמינרל בריל וצבעה הירוק מגיעה מריכוז גדול של היסודות כרומיום וונאדיום במינרל.


דרגת הקשיות של אבן האמרלד היא 8 בסולם מוס אך ישנם אבני אמרלד בעלות דרגה מעט נמוכה יותר וזה תלוי בהרכב החומר ומקורו כיוון שלכל מקור כרייה ישנם נתונים גאולוגיים שונים עם לחצים שונים המופעלים על האבן עוד בזמן שהיא באדמה.


לסיכום ניתן לומר שאבן האמרלד הייתה ותמשיך להיות נחשקת בקרב נשות החברה הגבוהה בעולם ונראה שמגמה זו רק תלך ותגדל בשל הרצון של הלקוחות לענוד תכשיטים מקוריים יותר ומיוחדים ולא רק תכשיטים המשובצים יהלומים רגילים בלבד אלא שילוב של יהלומים ואבני חן צבעוניות.


לייעוץ עם יהלומן
כל הזכויות שמורות © Diamond Factory 2006-2024